[Amazing] Make Money At Home And Survive Tough Times – Part 2

Business Plan on Blackboard

This is part 2 of our Easy Ways To Make Money At Home And Survive Tough Times article series. In this article, you’ll see some more skills you can learn to survive if you don’t have much money. 

Split Wood For People In A Garage Setting With An Electric Log Splitter – Many, many people have a fireplace in their homes to use for winter heating. Firewood is a much cheaper way to heat a home than central heating, and the money you can make splitting wood is decent.

In years past, outdoor gasoline wood splitters were the only option, that or chop the wood with an axe by hand. These days we have electric log splitters, which are a much more economical and quieter way to split wood than noisy gasoline log splitters.

An electric log splitter requires nearly zero maintenance, they’re super quiet, and work perfectly in indoor garage settings where you can stay safe from outdoor worries.

Carpet Cleaning Service Using A BISSELL Powerforce/BISSELL Powerlifter Powerbrush – Taking the original carpet out, cleaning it in a garage, and reinstalling it, bulk work, many carpets at a time, local service.

Soundproofing People Homes Using Old Worn Out Tires ($5 Each At A Junkyard) – Sand them down to remove rot and hang them up horizontally on French Cleats. Each worn out tire provides you with around 5 square feet of rubber. And you don’t have to cover the whole room with them, especially if you’re just dampening sound in a room. But yes, for a 320 cubic feet room, you’d need about 60 tires. A completely sound proof room for $300 isn’t very expensive, and if you get good at it, you can accomplish it with a lot less tires and achieve the exact same soundproof effect.

Consultation Service Sharing Knowledge To Help People Live Better And Save More Money – You could host appointment based meetings, online or off, and be prepared for your client with a notebook full of knowledge. You could charge by the half hour ($5) to maximize education/time value.

There’s many useful “nuggets” of knowledge you can use to help people save cash and improve their health and lifestyle! If you want somewhere to start, here’s a list of things you can buy for yourself so you have experience with them. They don’t cost a lot, and they’re some of the best things you could ever have in life!

Portable Steam Sauna – A portable steam sauna is super cheap on Ebay! You can buy one for between $30-$60. As far as a steam producing unit to put inside it goes, a Vicks Warm Steam Humidifier ($15 Wal-Mart) works perfectly, and puts out plenty of steam. You could use 2 of them, but you’d have to be careful having too much steam, and they use 325 watts of power EACH, so they’ve been known to trip breakers using 2 at once.

USB LED Lighting Using A Household Wall Plug (10+ Port) USB Hub – This is a money saving trick that can work wonders for your household. All you need is a USB 10 Port Hub w/Wall Plug Adapter ($11 on Ebay), the LED lights themselves ($2 each on ebay, 5 watts each), and USB extension cords ($15 total for 5 10ft extension cables). And they last for many years!

Each normal power saving spiral light bulb uses 13 watts. An LED light bulb uses only 5 watts each! together with USB (male plug into the port, female reception end for the lights USB male plug, and you’re in business!) Then just take the USB extension cord wires and tape them against the wall so they never get in the way! In an apartment setting 13 watts X 5 bulbs = 65 watts! Using USB LED lights at 5 watts each X 5 bulbs = 25 watts.

Money saved? 40 watts (wattage saved from switching to LED USB) X 1.6 hours per day for each of the 5 bulbs. That’s a total of about $6 per year in savings, each and every year. Combined with other ways to save money, it really does add up!

And don’t forget to subtract the cost of 2 replacement sets of all 5 regular light bulbs, which costs about $12. $36-$12 = $24 total out of pocket for the USB LED system.

Using Oral Hydrogen Peroxide To Make Progressive Health Improvement – Oral peroxide is a wonderful way to take care of the health of your body, and make REAL health progress that can save you tons of money on medical bills later in life.

Also, as your body becomes healthier with less infection, you’ll experience wonderful health with zero side effects. And it’s a goal you can set your sights on that’s easy to achieve!

Clipper Butane Lighter/Flints/Butane – Using a butane Clipper lighter only costs 1/3 of what a BIC lighter does. Each BIC lighter holds 5 ml of fuel, and a 12 pack of 500 ml cans of butane fuel is only $30. Then, add $20 for a 20 pack of Clipper lighters, and $20 for 1000 flints, and you’ve got enough lighter supplies for MANY YEARS of lighter usage. $70 for over 10+ years of lighter usage? That’s amazing!

Weishi Safety Razor And Personna Blades – Safety razors provide a clean, deluxe shave that rivals Mach 3 at a fraction of the cost! A box of 100 Personna Blades costs $11 dollars, and together with a high quality Weishi safety razor for $13, that’s $24 dollars. 3+ years of shaving for $24 dollars is a GREAT deal!

Save Your Glass Jars – You might not think so right off hand, but every glass jar you buy is worth money! Glass keeps things very clean and hygenic, and can do so for extremely long periods. If you look on Ebay, you’ll see that people are selling their glass items and they get them sold time and time again! When your “back is against the wall” financially, you might need to cash them in!

About the Author Azzam

As a Digital Marketeer and Entrepreneur, I have been fortunate to have learnt from some of the best of the best. That is what I believe is critical to ensuring anyone’s success. Take what has worked for successful people and make owning it, knowledge first and then applying what you learn by taking action. Persevering on that path will bring about sure success, simple but effective formula.